A hatalom közelében
Polgár Csabával beszélget Sándor L. István
Kívülállók?
– Mindkét előadás, amiről most beszélgetünk, a politika és a hatalom működésére kérdez rá. Ugyanakkor az is összeköti a két produkciót, hogy rendkívül ritkán játszott Shakespeare-darabokból indulnak ki. Vajon miért játsszák őket ilyen ritkán? Mondjuk a János királyt?
– Sokat beszélgettünk erről Bagossy Lacival… Valószínűleg eljárt felette az idő. Sokan úgy érzik, hogy kicsit sovány az a parabola, amit Dürrenmatt megírt. Ugyanakkor utol is értük Dürrenmattot: a politika hatásmechanizmusai annyira mindennapossá váltak, annyira lelepleződtek, hogy már nem sok újat mond egy erről szóló színmű. Túlságosan is megszoktuk már, hogy így működik a hatalom.
– De az előadásotok azt bizonyítja, hogy nem járt el a darab fölött az idő.
– Mert jó darab, lehet belőle jó előadást csinálni. De az a tudás, amit Dürrenmatt elénk tár, már benne van a mindennapjainkban. Ugyanakkor az az ironikus látásmód is megszokottá vált, amit használ, és ami 30-40 éve bizonyára újszerű volt. Szokatlan lehetett, hogy mekkora iróniával kezeli Shakespeare-t, és az is, ahogy a figuráit leleplezi: magasztos embereket látunk, akik szépen meghemperegnek a sárban. Mivel ma jóval kevesebb illúziónk van, nem annyira meglepő ez a gesztus.